Skip to main content

Keď zomrie posledná včela, nebudeme ani my...

Program podpory: Strecha pre váš nápad


Keď zomrie posledná včela, nebudeme ani my...

...a vedia to aj žiaci Základnej školy v Semerove.

V rámci monitoringu programu Strecha pre Váš nápad 2024 sme navštívili ZŠ v Semerove č. 110, ktorú sme podporili v rámci projektu Včelárska záhradka pri apidomčeku.

Začali sme rozhovorom a prechádzkou po areáli školy, ktorý sa sprvoti zdal byť malý, no jeho možnosti sa tiahli široko-ďaleko. Bol priam posiaty výučbovými možnosťami a domovmi pre rôzne druhy drobných zvieratiek. Pre príklad môžeme spomenúť hmyzí hotel, kamenný “domček” pre jašteričky alebo jazierko s altánkom, pri ktorom sa vyučuje biológia.

No hlavnou témou dňa bol apidomček, v ktorom mali deti aj výučbu v rámci oslavy svetového dňa včiel. Naučili sa vývinové štádiá včiel, produkty, ktoré sa na základe ich tvrdej práce vyrábajú a keď príde pán včelár, majú možnosť si včely zblízka pozrieť. Bolo viac než očividné, že deti boli naozaj zaujaté. Citeľne si uvedomujú dôležitosť existencie včiel na svete. „Keď zomrie posledná včela, nebudeme ani my. Preto sa musíme starať o včely, aby tento svet stále bol,” povedala veľmi múdro prváčka Barborka so súhlasom jej spolužiakov. Je faktom, že ak vyhynú všetky včely, ľudstvo má posledné štyri roky života.

Apidomček je významný vzdelávací prvok slúžiaci na vzdelávanie o živote včiel. Je to drevostavba s úľmi, v ktorej sa vykonáva apiterapia. Pri apiterapii žiaci alebo návštevníci inhalujú vzduch z úľov obsahujúcich častice včelích produktov, ktoré práve ich vdychovaním liečia. Rovnako terapeuticky pôsobí aj zvuk včiel pri práci a bzukot ich krídel.

Cieľom tohto krásneho projektu je vybudovanie včelej záhradky, ktorú vysadili na Deň Zeme spolu so žiakmi. Obsahuje medonosné rastliny vyberané starostlivo tak, aby počas troch ročných období kvitli rôzne druhy. V troch ročných obdobiach, pretože koncom novembra sa včely zazimujú, vytvoria klbko, v ktorého vnútri je kráľovná a teplo si vytvárajú trepotaním krídel a po určitých časoch menia svoje pozície, aby ani jedna včela nezamrzla.

Rovnako sa z projektu plánuje vytvoriť aj zavlažovací systém pre túto záhradu a postaviť k apidomčeku aj edukačný stôl s informačnou tabuľou o včelách - ich vývinových štádiách, produktoch a význame včiel ako opeľovačoch, hlavne pre viac miesta na výuku pre viacerých žiakov, pretože priamo do apidomčeka sa zmestí len menšia trieda žiakov. Základná škola, Semerovo č. 110 získala grant 1 300 € na tieto aktivity.

V rámci grantového programu Strecha pre váš nápad 2024 sme podporili v spolupráci so spoločnosťou BMI Slovensko, s. r. o. 14 verejnoprospešných projektov pre základné školy v Nitrianskom kraji, celkovou sumou 17 369,57 Eur. Do programu bolo prihlásených celkom 46 žiadostí o grant. Viac informácií o programe nájdete tu.

top