Vďaka grantovému programu mesta Nitra s názvom EKO ĎALEJ NITRA vznikol v mestskej včelnici unikátny pozorovací včelín, ktorý vymyslelo a zrealizovalo OZ Zoborské včely.
Občianske združenie Zoborské včely formálne vzniklo v roku 2021 a nadviazalo tak na predchádzajúce aktivity smerujúce k vybudovaniu sadu a včelnice, slúžiacich pre edukáciu detí a začínajúcich včelárov. Edukačná včelnica Zoborské včely sa nachádza v Nitre, pod Zoborom v časti Šindolka a slúži ako priestor pre praktickú výučbu začínajúcich včelárov, aby sa nové generácie včelárov učili moderné postupy vo včelárení a dokázali zachovať toto staré remeslo aj v podmienkach meniacej sa klímy a zhoršujúceho stavu životného prostredia. Slúži aj pre rozširovanie povedomia o včelách a ich prínosoch pre prírodu a človeka medzi školákmi a študentami nitrianskych škôl, počas exkurzií na včelnicu.
V grantovom programe EKO ĎALEJ NITRA získali grant 2 500 Eur na realizáciu projektu s názvom "Rozvoj mestskej včelnice v Nitre". Mestská včelnica v areáli Zoborských kasární bola založená najmä s cieľom šírenia osvety o živote včiel a opeľovačov medzi laickou verejnosťou.
O tom, ako prebiehala realizácia tohto zaujímavého projektu, nám porozprával pán Rudolf Kotrusz z OZ Zoborské včely.
Povedzte nám, prosím, o čom bol váš projekt, čo bolo jeho cieľom?
- Projekt bol o rozvoji mestskej včelnice v Zoborských kasárňach na Martinskom vrchu. Včelnicu v tomto nepoznanom kúte Nitry chceme sprístupniť aj laickým návštevníkom a ponúknuť im zaujímavý a nevšedný zážitok prostredníctvom špeciálneho pozorovacieho včelína. Na základe skúseností zo školských exkurzií na našu edukačnú včelnicu vieme, že návštevníkov (najmä detských) musíme zaujať, aby si z videného a vypočutého zapamätali čo najviac.
Vo včelíne bude umiestnený úľ s jednou včelou rodinou. Vďaka konštrukcii včelína budú včely vylietať vysoko nad hlavami návštevníkov (vo výške takmer 5 metrov), takže v okolí včelína sa budú môcť návštevníci bezpečne pohybovať a pozorovať včelára pri jeho práci so včelstvom vnútri včelína.
Taktiež chceme dať príležitosť nitrianskym včelárom prezentovať svoju produkciu zdravých a lokálnych včelích produktov, aby si obyvatelia Nitry mohli nájsť toho svojho včelára. Toto všetko by sa malo diať na pravidelnej báze od jari do začiatku jesene, ako nám počasie dovolí.
Ako prebiehala príprava a samotná realizácia projektu? Vyskytli sa nejaké komplikácie, alebo všetko prebiehalo podľa plánov?
Samotná príprava prebiehala v réžii nášho občianskeho združenia Zoborské včely, od autorského návrhu konštrukcie pozorovacieho včelína až po fyzickú realizáciu. Pôvodné plány počítali s podujatiami pre verejnosť už v tomto roku. Bohužiaľ kvôli neskoršiemu vyhodnoteniu grantových žiadostí v programe Eko ďalej Nitra 2024 sme so stavbou pozorovacieho včelína začali až uprostred leta a jesenné daždivé počasie spôsobilo ďalšie zdržanie prác. Dobrá vec sa ale nakoniec podarila a získali sme veľa nových skúseností.
Na mestskej včelnici je aktuálne umiestnený pozorovací včelín v tvare dymáku (včelárske náradie), ktorý je svojou konštrukciou unikátny minimálne v rámci Slovenska. V blízkosti včelína sú umiestnené náučné tabule s informáciami o včelách a medonosných rastlinách. Pribudne ešte jedna tabuľa s informáciami o samotnej mestskej včelnici a tiež o tom, ako by sa mali návštevníci správať na včelnici.
Ste teda spokojní s výsledkom projektu?
Výsledok našej práce splnil plány a očakávania. Veríme, že podobne to bude aj na strane budúcich návštevníkov včelnice. Druhá časť - využitie pri podujatiach pre verejnosť, sa ukáže až v budúcom roku. Prvé ohlasy na zatiaľ zrealizované práce na mestskej včelnici máme zatiaľ len pozitívne.
Plánujete do budúcnosti realizovať podobné projekty?
Určite sa budeme aj naďalej venovať edukácii v oblasti včiel a včelárenia, rovnako aj v oblasti propagácie práce miestnych včelárov produkujúcich kvalitné a zdravé lokálne včelie produkty. Už teraz spolupracujeme na príprave ďalšieho ročníka Včelárskych slávností (17.05.2025) vo Včelárskom skanzene Slovenského poľnohospodárskeho múzea na Agrokomplexe, kde sa možno stretneme aj s čitateľmi tohto článku.
Chcete na záver niečo dodať?
Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pridali ruku k tomuto dielu a taktiež mestu Nitra za podporu myšlienky vzniku mestskej včelnice v Nitre, najmä pánovi viceprimátorovi Špotákovi za jeho ústretový prístup.