Klimatická kríza dnes predstavuje jednu z najnaliehavejších výziev, ktorej čelí mladá generácia. Práve táto téma stála za vznikom projektu „Potopí nás klimatická kríza?” pod vedením občianskeho združenia Pestrec.
Projekt bol sumou 1 200 Eur podporený v grantovom programe „Eko ďalej Nitra” a jeho cieľom je pútavou, interaktívnou formou priblížiť ôsmakom a deviatakom na troch nitrianskych základných školách komplexné otázky klimatickej krízy, ktorá býva v bežnej výučbe často opomínaná. Cieľom je vybaviť žiakov hlbším porozumením príčin klimatických zmien a predstaviť im možnosti riešení, či už na osobnej úrovni alebo v rámci kolektívu.
Projekt tiež kladie dôraz na prepojenie teoretických poznatkov s praxou, čím chce mladým ukázať, ako sami môžu prispieť k úpravám školského areálu v súlade s ekologickými zásadami. Môžu sa tak podieľať na návrhu a realizácii projektov, ako je vytvorenie kompostoviska či bylinkovej záhrady.
Občianske združenie Pestrec sa už dlhodobo venuje environmentálnej výchove a ich motto „Environmentalistika pestrou formou” odráža snahu o pútavé a praktické vzdelávanie. Tento projekt ponúka deťom príležitosť nielen získavať nové poznatky o klimatickej kríze, ale aj prispieť k pozitívnej zmene vo svojom okolí.
Prvú fázu projektu tvorili workshopy a teoretické hodiny pod vedením pani Kutlíkovej. Žiaci mali možnosť pozrieť si slovenský dokument „Po nás potopa” od Doroty Vlnovej, ktorý projektu prepožičal svoj názov. Pani Kutlíková sa snažila viesť hodiny interaktívne, povzbudzovala deti k diskusii a k tomu, aby formulovali vlastné názory na tému klimatickej krízy. V druhej fáze projektu sa žiaci, spolu s učiteľmi, zapojili do praktických aktivít, ktoré môžu prospieť životnému prostrediu.
My sme sa boli pozrieť na aktivity v rámci projektu na Základnej škole Benkova, kde si deti zvolili založiť nové záhony, kde vysadili nielen užitočné rastliny, ako jahody, zemolez a kanadské čučoriedky, ale aj okrasné kvety, napríklad nechtík a levanduľu. Do budúcnosti majú v pláne vysadiť aj ovocné stromy, napríklad moruše. Učiteľky potvrdili, že žiaci sa obohatili o množstvo nových informácií o klimatických zmenách a sú plní nadšenia a inšpirácie pre ďalšie projekty.
„Organizácia Pestrec plánuje aj naďalej pôsobiť v tejto oblasti a, ak to podmienky dovolia, chceli by sme podobné projekty rozšíriť aj na iné školy, aby deti mali lepšie povedomie o rizikách súvisiacich s klimatickou krízou a vedeli, ako jej predchádzať.“ dodala na záver pani Žofia Kultíková z OZ Pestrec.