aktuality Nitrianskej komunitnej nadácie

Aby Kalvária ostala krásna

V rámci programu Mením Moje Mesto 2019 bol podporený aj projekt Kalvária Cup a jaskyne v Nitre. 

Medzi zaujímavé a krásne miesta v našom meste bezpochyby patrí Nitrianska Kalvária. Aby však ostala krásnou, je potrebné sa o ňu aj starať. V Nitre funguje neformálna skupina speleológov a lezcov, zväčša ľudí žijúcich a pôsobiacich v Nitre , ktorých cieľom je zveľaďovanie práve tejto vyhľadávanej lokality - Kalvárie - pod skalami. V tejto lokalite prebieha výskum jaskýň a každoročne sa tu stretávajú lezci a nadšenci lezenia a prírody na akcii zvanej Kalvária Cup. A táto neformálna skupina nadšencov sa so svojim projektom zapojila do programu Mením Moje Mesto 2019, získali grant a začali sa diať veci smile Úlohou grantu bola pomoc s technickým vybavením, vytvorením dočasného zázemia a skladovacích priestorov pre lezeckú akciu a činnosť speleológov, tak ako aj pomoc s likvidáciou odpadu zbieraného v danej lokalite.

Myšlienka na projekt vznikla na Kalvárii, počas speleologickej činnosti v Jaskyni Dezidera Horváta. Táto jaskyňa bola znovuobjavená v minulom roku speleológom Jurajom Halamom, zasypaná pod navážkou kamennej sute o hrúbke cca 6 metrov. „Počas prebiehajúceho výskumu sa nám podarilo objaviť pokračovanie jaskyne a z pôvodných dĺžkových 60 m má jaskyňa momentálne cca 600m objavených, z toho 450m zameraných, hĺbku 41,5m a krásnu jaskynnú výzdobu. Táto jaskyňa a lokalita má veľký potenciál. Počas našej speleologickej činnosti  sme mali problémy so skladovaním, prezliekali sme sa vonku, a to aj v zime a naša činnosť bola obmedzená vzhľadom na poveternostné podmienky. Počas premýšľania nad vyriešením týchto problémov nám napadlo zapojiť sa do programu Mením Moje Mesto 2019“, hovorí jeden z realizátorov projektu, Michal Žitný.

Do realizácie v rámci akcie zberu komunálneho odpadu sa zapojili jaskyniari pôsobiaci v Nitre a jej okolí,  lezci navštevujúci lezeckú lokalitu Kalvária a občania Nitry.  Do vybudovania dočasného zázemia pre speleologickú činnosť boli zapojení jaskyniari pôsobiaci v Nitre a nadšenci speleológie.

V rámci akcie zberu komunálneho odpadu boli vyvezené do kompostárne tri veľké vozíky s bioodpadom a do zberného dvora odpadu dva veľké vozíky plné komunálneho odpadu..  Z dôvodu transportu dvoch lodných kontajnerov, slúžiacich na vytvorenie dočasného zázemia pre speleologickú činnosť, obnovili prístupovú cestu z Rázusovej ulice ku skalám pod Kalváriu, ktorá bola sčasti zavezená stavebnou suťou a odpadom. „Lodné kontajnery sme upravili, natreli a spojili, pričom sme namontovali dve okná a zárubňu, kde budú osadené dvere. Tieto otvory sme zabezpečili mrežami. Taktiež sme zakúpili sedenie, ktoré bude využívané aj počas lezeckej akcie Kalvária Cup. Už po ukončení prvej fázy dokončenia  dočasného zázemia sa naše podmienky značne zlepšili, nakoľko nám nové zázemie ponúka skladové priestory, priestory na prezliekanie a speleologické účely, ktoré nám doteraz chýbali“, vysvetľuje Michal Žitný.

A čo plány do budúcnosti?

„V budúcnosti by sme radi realizovali podobný projekt. Možností, ktoré pripadajú do úvahy je viacero:  dokončenie úpravy kontajneru so zámerom predĺženia možnosti jeho využívania v rámci všetkých ročných období, akcia zberu odpadu, zlepšenie technického vybavenia pre lezeckú akciu Kalvária Cup – dokúpenie sedenia, výroba a osadenie chýbajúcich uzáverov jaskýň v Nitre a jej okolí, zakúpenie speleologického technického vybavenia – technika a stabilizačné prvky“, dodáva na záver.

 A my sme radi, že v Nitre pôsobia ľudia, ktorí krásne miesta udržiavajú krásnymi smile 

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677