aktuality Nitrianskej komunitnej nadácie

Tanec ako šport

Vďaka programu Mením Moje Mesto 2019 sa deti na základných školách v Nitre vytancovali do sýta.

V rámci projektu Tanec ako šport, ktorého predkladateľom bola Akadémia Tanca, Slovenská spoločnosť pre rozvoj tanečného športu a tanečného umenia bol na troch základných školách v Nitre zorganizovaný deväť týždňový tanečný krúžok, kde sa deti naučili jednu choreografiu, ktorá obsahovala typické prvky rôznych štýloch. Na záver si mohli tanečné štýly pozrieť na záverečnom predstavení, kde účinkovali tanečníci, ktorí sa pripravujú na prvé súťaže, ale aj reprezentanti SR v tanečnom športe a úspešní tanečníci.

 „Často sa stretávame s tým, že deti poznajú iba všeobecne známe tanečné štýly a pri výbere si tie menej známe ani nevedia predstaviť. Každý tanečný štýl má svoj špecifický charakter, svoje vlastnosti a keď si tanečníci správne vyberú, môžu naplno rozvinúť svoj talent. Preto sme prišli s myšlienkou ukázať deťom rôzne štýly tak, aby si ich mohli pozrieť, ale aj vyskúšať“, hovorí Tomáš Surovec, jeden z realizátorov projektu.  

Výsledkom projektu bola aj zaujímavá publikácia o deviatich tanečných štýloch s popisom štýlov, ich zaujímavou históriou, charakterom a vyjadreniami tanečníkov a lektorov, prečo sa rozhodli práve pre konkrétny tanečný štýl. Publikácia má za cieľ zjednodušiť výber tanečných štýlov pre deti a ich rodičov. V pláne je tiež zverejniť ju aj na novo pripravovanú web stránku, aby bola nápomocná nielen v tanečnej škole.

 Do realizácie projektu sa zapojili lektori z tanečnej školy Akadémia tanca, ktorí odborne zastrešovali prípravu choreografie pre deti z rôznych štýlov a lektorka, ktorá mala na školách na starosti výuku. „Projekt by sa nezaobišiel ani bez dobrovoľníkov. Tí nám pomáhali pri organizácií krúžkov na ZŠ, pri zbere detí pred krúžkom a zanášaní detí po krúžku, organizácií záverečných predstavení a veľkú časť z nich obsahovali aj tanečníci na záverečných predstaveniach“, hovorí Tomáš Surovec.

 A ako sú realizátori spokojný s výsledkom?

„S výsledkom sme nad mieru spokojní. Plán bol otvoriť na každej škole jeden krúžok. Pre veľký záujem sme na každej z troch škôl pridávali ešte ďalší krúžok a aj napriek tomu sme pre zabezpečenie optimálneho počtu kvôli výuke nevedeli uspokojiť celkový dopyt. Deti sa na krúžkoch zabavili tancom a svoju choreografiu ukázali pred svojimi spolužiakmi na záverečných predstaveniach. A išlo im to skutočne veľmi dobre. Na poslednej hodine v publikácii spolu s lektorkou ohodnotili tanečné štýly, ktoré si vyskúšali a zároveň videli, známkami ako v škole a ukončili projekt výberom toho štýlu, ktorý ich zaujal najviac. Toto môže byť vhodná indícia pre rodičov, či ich baví tanec a ktorý z tanečných štýlov.“

 Plánujete podobné projekty aj do budúcnosti?

„Určite áno. Každý projekt je pre nás vynikajúca príležitosť posunúť povedomie a tanci, tanečných štýloch a tanečnom športe dopredu. Máme v pláne pripraviť videá zo všetkých tanečných štýlov, aby si deti vedeli vybrať obľúbený štýl aj vizuálne. Ďakujeme mestu Nitra, Nitrianskej komunitnej nadácií, Základným školám na Fatranskej, Benkovej ulici a na Nábreží mládeže, že sa dokázali spolu s nami zapáliť pre myšlienku podpory tanca. Ďakujeme tiež lektorom, účinkujúcim a dobrovoľníkom. Určite sme spolu vyslali jednu pozitívnu správu o tanci ako športe do sveta. Ďakujeme“, dodávajú na záver.

 

 

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677