Skip to main content

Projekt dobro.Ti.sekne bol úspešne zrealizovaný

Program podpory: Klub darcov


Jeden zo skvelých projektov Klubu darcov 2021 je úspešne za nami. 

Členovia Klubu darcov si v roku 2021 odhlasovali a tým podporili veľmi zaujímavý a originálny projekt s názvom dobro.Ti.sekne. Projekt sa v jednu krásnu slnečnú júnovú nedeľu podarilo úspešne zrealizovať, a tak sme vyspovedali realizátorky, aby sme sa dozvedeli, ako to celé dopadlo.

  1.       Prosím, v skratke nám pripomeňte, o čom bol váš projekt dobro.ti.sekne? Čo bolo jeho cieľom?

Cieľom projektu dobro.TI.sekne bolo podporiť myšlienku znižovania odpadu, konzumného spôsobu nakupovania s dôrazom na opakované využitie vecí a propagovať tému cirkulárnej ekonomiky v praxi. Pridanou hodnotou bola možnosť nitrianskych neziskových organizácii predstaviť svoju činnosť a dostať sa viac do povedomia ľudí v našom meste. To všetko sa udialo na Dobro.trhu 19.6.2022. Priniesli sme na ňom myšlienku nášho, už dvojročného, projektu dobro.sekáč (FB skupina) a vyskúšali ho offline. Ľudia darovali nepotrebné veci (knihy, oblečenie, kuchynské potreby, topánky a i.) organizáciám a tie predajom týchto vecí na Dobro.trhu získali financie na svoju ďalšiu činnosť. 

  1.       Ako prebiehala prípravná fáza a samotná realizácia projektu?

Noo.. prípravná fáza obsahovala veľké množstvo menších a väčších úloh, ktoré bolo potrebné spraviť, aby Dobro.trh mohol vôbec vzniknúť. Od vybavovania priestorov, hudby, občerstvenia, oslovovania zúčastnených organizácii a komunikácie s nimi, propagácie podujatia, cez zháňanie dobrovoľníkov, vešiakov na veci, riešenie vizuálov stánkov, grafické spracovanie informácii o organizáciách, návrh architektky, ako to tam celé čo najlepšie usporiadať, až po lepenie krabice na súťaž, označení, ktoré budú smerovať účastníkov k miestu a kopec iných úloh. Veľa stretnutí, neskorých večerných hovorov po uspaní detí medzi nami organizátorkami. 

A po tom všetkom Dobro.trh.

Začínali sme ráno o 10tej. Podarilo sa nám, vďaka skvelým ľuďom okolo nás, pripraviť aj sprievodný program, ako prednáška o včelách so Včielkovom, detská joga, keramická dielňa, ekodielňa pre deti s Eliškou, čítanie detskej autorskej knihy, klavírny koncert Mily Protsenko. Do toho hrala celý čas hudba, bolo pripravené drobné občerstvenie, veľký detský kútik Centra pre rodinu Nitra, recykloworkshop s Púpavienkami a drobné aktivity pri stánkoch organizácii. 

  1.       Ako ste spokojné s výsledkom? Podarilo sa podľa vás splniť cieľ tohto projektu?

Úprimne, sme veľmi spokojné. Na to, že to bol prvý ročník a organizácie vlastne nevedeli do čoho idú a s akým výsledkom to môže skončiť, prihlásilo sa ich dosť - Združenie STORM, BUDÚCNOSŤ n.o.,  o.z. CUKETA a Pipiny, Pod krídlami Dominiky, Centrum Slniečko n.o., o.z. Mačací život, MAMILA o.z. a naša nitrianska Janka Fazekašová, o.z. Včielkovo, Podaj mi ruku Nitra a Centrum pre rodinu - Nitra. A my im ďakujeme za dôveru. Na Dobro.trh prišlo v jednu veľmi teplú júnovú nedeľu viac ako 400 ľudí (odhady sa rôznia a bolo tam kopeeec detí). Téma opakovaného použitia vecí sa niesla celým podujatím v predaji vecí, ale aj v sprievodných podujatiach. Zúčastnené organizácie spolu získali viac ako 3000 Eur na svoju činnosť a mali možnosť hovoriť o tom, komu pomáhajú a ako. A veci, ktoré sa nekúpili sa posunuli organizáciám Podaj mi ruku - Nitra a Centrum pre rodinu Nitra, ktoré tak mohli doplniť svoje sklady určené na pomoc rodinám v núdzi. 

  1.       Aké máte ohlasy na túto akciu?

Ohlasy sú veľmi pozitívne. Aj, že by sa mohli podobné podujatia konať častejšie. Sú tam samozrejme aj veci, ktoré vieme doladiť, ako koše na recyklovanie odpadu na podujatí, smerovať stánky viac do tieňa, zavolať organizácie ešte aj z iných oblastí. To všetko sme sa dozvedeli z nášho mini dotazníka od ľudí, ktorí boli priamo na podujatí. Aj takéto príjemné slová tam boli a sme sme za ne vďačné:

"Ďakujem za krásnu akciu a plnohodnotne prežitú nedeľu. Veľmi vám držím palce a želám, aby sa Dobro.trh konal aspoň 150x", "Som veľmi rada, že došlo k takejto iniciatíve. Veľmi sa mi nápad páči a držím palce :)", "Ja len toľko, že ste všetci zdraví a to čo robíte, robte naďalej, má to zmysel. Ďakujeme, že ste.", "Ste skvelí, je to zorganizované na vysokej úrovni, všetko do detailov premyslené."

  1.       Plánujete do budúcnosti podobné projekty opäť realizovať?

Verím, že to nebol prvý a posledný ročník. Aktuálne sme založili FB stránku pre Dobro.trh, tak verím, že ju využijeme v budúcnosti. A dovtedy sa presunieme opäť do online priestoru k našej stránke dobro.sekáč a budeme pokračovať tam.

  1.       Chcete ešte čokoľvek dodať/doplniť?

Určite chceme poďakovať všetkým organizáciám a hlavne ľuďom, ktorí Dobro.trh s nami strávili v stánkoch, našim skvelým dobrovoľníčkam, fotografom Mel a Tomášovi, všetkým účinkujúcim, tým, ktorí pripravili jedinečný sprievodný program, občerstvenie, spravili vám kávičku, púšťali dobrú hudbu,.. a ďakujeme všetkým, ktorí prišli. Vďaka aj za všetky ceny do súťaže od našich podporovateľov a handmade tvorcov, lístky od Nového divadla. 

A ešte jedno špeciálne poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí darovali obrovské množstvo vecí na podporu organizácii a ktoré ich predajom získali financie na svoje ďalšie fungovanie a aktivity, ktoré zlepšujú život mnohým ľuďom, ale aj zvieratám v našom meste. Ďakujeme všetkým okolo nás, ktorí nám s podujatím pomohli a venovali mu svoj čas a aj našim rodinám za podporu. 

A ďakujeme tiež Nitrianskej komunitnej nadácii, Klubu darcov a mestu Nitra, že sme dostali priestor a podporu pri organizácii Dobro.trhu. 

V ten deň sa Nitrou šírilo kopec dobra a dúfame, že nie poslednýkrát. 

Všetky fotky z Dobro.trhu nájdete tu https://www.facebook.com/Dobrotrh-108223501936197

 

My ďakujeme za rozhovor a samozrejme, za skvelo zorganizovanú výnimočnú akciu, akou Dobro.trh jednoznačne bol. Tešíme sa na ďalšie ročníky smile

    

top