Skip to main content

Komunitná záhrada v Borinka - ALZHEIMERCENTRE


Stromy ožívajú, záhrada prekvitá  – to všetko vďaka projektu s názvom „Komunitná záhrada“ v Borinka-ALZHEIMERCENTRE v Nitre.

Klienti, spolu so zamestnancami zariadenia, ich rodinami a dobrovoľníkmi, sa zamerali na zachovanie dedičstva predkov. Park v areáli zariadenia, založený v roku 1963, ostal aj po rokoch krásnym a jedinečným miestom. Niektoré stromy však neprežili a museli byť odstránené. Cieľom projektu bolo zrevitalizovať túto komunitnú záhradu, vysadiť nové dreviny namiesto vypílených a vytvoriť priestor plný zelene, ktorý by slúžil na oddych, stretnutia s blízkymi a ochranu pred horúčavami. Výsledok je nielen krásny, ale má aj pozitívny dopad na životné prostredie.

Projekt priniesol revitalizáciu zelene a nové možnosti pre klientov, ich rodiny i širokú verejnosť. Staré, suché a nebezpečné stromy boli nahradené novými druhmi, ako lipa malolistá, breza previsnutá, hrab obyčajný a čremcha obyčajná. Táto obnova nielen zlepšila bezpečnosť, ale prispela aj k ochrane životného prostredia, zmierňovaniu klimatických zmien a vytvoreniu príjemného priestoru pre oddych. Na realizácii projektu sa podieľali klienti zariadenia, zamestnanci a dobrovoľníci. Klienti sa zapojili do prípravy terénu, kde pomáhali s hrabaním, pletím a ďalšími prácami. Hoci namiesto plánovaných dvanástich dobrovoľníkov prišli len štyria, spoločne s deviatimi zamestnancami a klientmi zvládli výkopové práce, výsadbu, inštaláciu oporných konštrukcií a následné upratovanie.

Komunitná záhrada dnes slúži približne 160 klientom zariadenia, ich rodinám a všetkým obyvateľom Nitry, ktorí ju môžu navštíviť počas celého roka. Záhrada je miestom na relax, ale aj dôležitou zelenou zónou prispievajúcou k zlepšeniu klímy v meste.

O zeleň sa v rámci fytoterapie pravidelne starajú klienti spolu so zamestnancami. Starostlivosť zahŕňa polievanie, pletie buriny či ochranu stromov pred škodcami. Projekt vytvoril pevný základ aj pre ďalšie plánované aktivity, ako výsadba ďalších stromov, zakladanie kvetinových záhonov a osádzanie náučných tabúľ o miestnej flóre a faune. Komunitná záhrada tak bude aj naďalej slúžiť ako miesto oddychu, učenia a budovania vzťahov s prírodou.

Komunitná záhrada v Borinke, je príkladom toho, ako môže spoločná snaha vytvoriť priestor, ktorý prospieva nielen samotným klientom, ale aj širšej verejnosti.

Projekt bol podporený sumou 1200 € v rámci grantového programu „Eko ďalej Nitra 2024“.

   

tagy: Eko ďalej Nitra

top