Skip to main content

Laboratórium identity pre mladých ľudí v Nitre


V jedno aprílové dopoludnie sme navštívili naozaj výnimočné miesto.

Predstavte si, že vojdete do miestnosti a prvá vec, čo vám napadne je jednoducho „WAU“. Rozhliadate sa dookola, obdivujete každý detail tohto priestoru a máte pocit, že všetko, čo je vonku za jeho dverami, zrazu prestalo existovať. Cítite sa, ako doma a nechcete odtiaľ odísť. Tak tieto pocity sme mali pri návšteve nitrianskeho ID Klubu. Okrem fascinujúcej, upokojujúcej a všadeprítomnej zelenej farby, drobných detailov, ktoré spolu dokonale ladili, nás celou návštevou sprevádzali milé a úprimné úsmevy „domácich“. Nechýbalo výborné občerstvenie, predstavenie a prezentácia samotného ID Klubu a ako bonus sme sa zoznámili s malou ježkoterapeutkou Karolínkou.

A čo to teda ID Klub je?

ID KLUB je v poradí štvrtým klubom pre mladých ľudí z dielne psychológov a psychologičiek z OZ IPčko.

Je to miesto, kde môžu mladí ľudia zmysluplne tráviť voľný čas. Je laboratóriom identity, v ktorom môžu objavovať, formovať a skúmať svoje JA, alebo len tak tráviť svoj voľný čas pri hraní playstation, virtuálnej reality, spoločenských hrách, pri čapovanej kofole alebo horúcej čokoláde. Klub ponúka bezpečný priestor, v ktorom sa organizujú koncerty, diskusie, ale aj workshopy a iné zážitkové a rozvojové aktivity, nielen pre mladých ľudí. Psychológovia sa chcú v Nitre zameriavať najmä na mladých dospelých, na stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorí najčastejšie využívajú služby pomoci IPčka.

Súčasťou klubu sú teda už spomínaní psychológovia a psychologičky, ktorí môžu mladých ľudí podporiť, usmerniť a pomôcť im, keď je to potrebné. Individuálnu odbornú pomoc poskytujú anonymne a zadarmo v poradenskej miestnosti s názvom Káčko.

A teraz trocha čísiel...

ID KLUB vznikol v Nitre, kde IPčko v roku 2021 otvorilo svoje centrum krízovej intervencie – Káčko. Ľuďom v náročných chvíľach v ňom v roku 2022 poskytli osobne bezplatnú a anonymnú pomoc 249-krát. Výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ktorý je súčasťou Káčka, eviduje v Nitrianskom kraji v minulom roku 133 zásahov za minulý rok. V roku 2022 pomáhali odborníci a odborníčky na linkách pomoci obyvateľom nitrianskeho kraja až 9214-krát. Odborníci a odborníčky z liniek pomoci a krízových služieb IPčka uskutočnili v roku 2022 spolu viac ako 178 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií, v ktorých najviac dominovali témy pocitov osamelosti (21,7%), duševných ťažkostí (9,6%), stres a tlak na výkon (9,1%), myšlienky na ukončenie života (9%), depresia a jej symptómy (7,3%) a sebapoškodzovanie (5,3%).

„Naše štatistiky z liniek pomoci a krízových služieb OZ IPčko potvrdili, že práve mladí ľudia, ktorí explicitne v rozhovoroch s odborníkmi a odborníčkami z IPčka uviedli, že pochádzajúNitrianskeho kraja, s nami najčastejšie v posledných rokoch (od roku 2019) hovoria o tom, že nevedia kým sú, aká je ich identita a ako ju formovať. Cítia sa na tejto ceste veľmi osamelo, pod veľkým tlakom napĺňania očakávaní od seba aj okolia, čo výrazne ovplyvňuje aj ich vnímanie samých seba a ich sebahodnotu. ID klub preto vytvára miesto, kde sa mladí môžu, spoločne so psychológmi a psychologičkami, vydať na túto cestu bez tlaku, stresu a s rešpektom.,“ hovorí psychologička a vedúca ID klubu, Veronika Tóthová.

Veríme, že v neformálnej komunite ID KLUBU nájdu jeho návštevníci a návštevníčky pocit bezpečia, odbornú psychologickú pomoc, inšpiráciu a rast. Chcú vytvárať prostredie pre každého, aby sa cítil zahrnutý a podporovaný. Pozorne počúvajú, čo hovoria mladí ľudia a sú vždy pripravení objavovať spoločne s nimi nové nápady.

„Predstavte si, že ste autorom svojho života, že máte sebaistotu a pocit slobody, že každá situácia, v ktorej sa ocitáte dopadne podľa Vašich predstáv a želaní. Je to možno pekná predstava, no život prináša rôzne výzvy a je zložitejší. Najmä ak prežívame tlak z očakávaní okolia a od seba samých. Naše predchádzajúce skúsenosti a hodnoty, ktorým veríme, vplývajú vo veľkej miere na to, kým sme. Spoznať kým sme, uchopiť to a pomenovať, je úlohou na celý život. Je to cesta. A predstavte si, že existuje trenažér, kde nemusíte nič hrať, nosiť nejakú masku, kde neexistuje tlak a môžete skúšať a spoznávať, kto vlastne ste, a kam smerujete. Výskumy potvrdzujú, že čím viac prebádaná je naša identita, tým sme silnejší, odolnejší a šťastnejší. Práve preto je tu laboratórium identity v podobe ID KLUBu.,“ dodáva psychológ a riaditeľ IPčka, Marek Madro.

ID KLUB sa nachádza v Nitre na Štefánikovej triede číslo 15 a je otvorený pre mladých ľudí štyrikrát do týždňa v poobedňajších a večerných hodinách (streda a štvrtok – 15:00 – 20:00, piatok – 15:00 – 21:00, sobota – 17:00 – 21:00). Viac info tu https://idklub.sk/ 

  

   

  

top