Skip to main content

aktuality Nitrianskej komunitnej nadácie

Spolu recyklujeme, teda sme

Vďaka grantového programu Mením Moje Mesto 2020 bol podporený aj veľmi sympatický projekt s názvom „Spolu recyklujeme, teda sme“.

V rámci projektu je naplánovaných niekoľko bazárov oblečenia s kultúrnym programom, no prvý už majú organizátori za sebou, a tak sme boli zvedaví, či sa podaril a ako to celé prebiehalo smile Na zvedavé otázky nám odpovedala autorka projektu - Eva Rjabininová z OZ Stvorené.

Ako vôbec vznikla myšlienka tohto projektu?

Naše OZ Stvorené je veľkým podporovateľom myšlienky udržateľného a „zerowaste“ životného štýlu. Potreba usporiadať sériu bazárov oblečenia na pešej zóne sa zrodila z deficitu podobných podujatí v našom meste. Naším cieľom bolo združiť čo najviac obyvateľov Nitry, dokázať im, že nosiť nosené oblečenie nie je hanba. Žijeme v extrémne konzumnej dobe, módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom našej planéty. Akýkoľvek spôsob minimalizácie nákupov nového (nielen) oblečenia je podľa nás nevyhnutným a žiadaným krokom ku zmene. Okrem nákupov oblečenia z druhej ruky za symbolické ceny si účastníci našich bazárov môžu vypočuť zaujímavé a inšpiratívne edukačné prednášky zamerané na upcykláciu a recykláciu oblečenia a taktiež koncerty nadaných lokálnych hudobníkov, ktorí na našich bazároch vytvárajú jedinečnú atmosféru.

Ako prebiehala realizácia prvého podujatia/ kto sa do nej zapojil?

Bazáru sa zúčastnilo viacero predávajúcich, ktorým sme poskytli stojany, vešiaky na oblečenie a slnečníky, ako potrebnú ochranu pred slnkom. Zapojilo sa bratislavské združenie Platforma udržateľnosti, ktoré sa svojou prednáškou „Príliš veľké šatníky na tak malú planétu“ zameralo na tému zodpovednej spotreby a myšlienky trvalo udržateľnej módy. Do zlatej éry minulého storočia nás svojím groteskným charlestonom a koketným swingom prenieslo dámske vokálne zoskupenie Paper Moon Trio.

Veľkou mierou nám počas podujatia pomohli dobrovoľníckou prácou priatelia nášho OZ Stvorené. Dve dobrovoľníčky pri organizácií bazáru a dvaja dobrovoľníci zabezpečili ozvučenie počas prednášky a koncertu a zhotovenie videozáznamu z priebehu podujatia.

Ako ste spokojní s priebehom prvého podujatia?

Náš prvý bazár oblečenia „Spolu recyklujeme, teda sme“ prebehol nad naše očakávania v úžasne pohodovom a priateľskom duchu. Zväčšovať komunitu ľudí s rovnakou vášňou pre módu a ekológiu bolo našou najvyššou prioritou a pevne veríme, že sa bude vďaka našim podujatiam čo najviac rozrastať. Otvorený priestor na najfrekventovanejšom úseku mesta (pešej zóny) je preto ideálne miesto na oslovenie čo najväčšieho množstva ľudí.

Plánujete niečo podobné aj v budúcnosti, okrem ďalších podujatí v rámci projektu?

Tento rok nás čaká ešte päť bazárov oblečenia v rovnakom duchu. Veľmi radi by sme v realizácii pokračovali i ďalšie roky, pevne veríme, že sa nám to, i vďaka pomoci mesta Nitra a Nitrianskej komunitnej nadácii, bude dariť smile

   

top