aktuality Nitrianskej komunitnej nadácie

Prečo som členom Klubu darcov - Daniel Blažko

Klub darcov má svojich "skalných" členov a podporovateľov. Jedným z nich je aj Daniel Blažko, ktorého sme trochu vyspovedali...

Ešte stále nie ste členom Klubu darcov a neviete, prečo sa ním stať? Dôvodov môže byť niekoľko. My sme pre Vašu inšpiráciu vyspovedali jedného z pravidelných darcov, členov, podporovateľov a hlavne priateľov Klubu darcov, pána Daniela Blažka.

Prečo som sa stal členom Klubu darcov?

O Klube darcov Nitrianskej komunitnej nadácie som sa dozvedel vďaka nitrianskym skautom, ktorí sa ako žiadatelia úspešne zúčastnili niektorého z jeho ročníkov. Realizovali vtedy zaujímavý environmentálny projekt a revitalizovali cez neho jazierko na Šindolke. Od samého začiatku sa mi páčilo, ako je tento darcovský klub vymyslený. Na internete som si vtedy pozrel niekoľko videí o podporených projektoch a prihlásil som sa aj na odber nadačných noviniek. V tých sa občas tiež spomínali zaujímavosti o podporených projektoch, či ľuďoch a združeniach stojacich za týmito projektami. Postupom času som získal voči Klubu dôveru, a hlavne, zistil som, že aj sám sa veľmi jednoducho môžem stať jeho členom. Prvý rok som ako darca prispel sám, v ďalšom roku som Klub podporil aj s mojou dcérou. Chcel som aj jej ukázať ako sa môže zapojiť do zlepšovania prostredia, či podpory realizácie zaujímavých nápadov vo svojom okolí. Zúčastnili sme sa vtedy aj slávnostného večera, kde zahlasovala za 3 projekty, ktoré sa dostali do užšieho výberu šiestich finálových projektov. Na vlastné oči tak videla, ako to prebieha a bola z toho naozaj nadšená. Tohto roku uvažujem, že Klub darcov podporím nielen s ňou, ale aj so svojim 13-ročným synom, aby aj on spoznal tento proces. A možno raz v budúcnosti aj sám dostane nejaký dobrý nápad, ktorým presvedčí členov Klubu darcov, aby ho v meste podporili... :)

Čo si myslím o projekte Klubu darcov?

Voľakedy som si myslel, že komunitná nadácia spolupracuje len s veľkými firmami a cez rôzne granty a programy tak podporuje rôzne projekty žiadateľov. Spoznaním Klubu darcov a jeho jednoduchého princípu som pochopil, že menšie aj veľké veci sa dajú realizovať aj spoločnými silami bežných ľudí, ktorí žijú v našom meste. Všetci vieme, v akom stave sa nachádza celý náš svet, od globálnych tém, až po Slovensko a jeho ťažkosti a až po mestá a obce a ich problémy, ktoré denno denne riešia. Od istého času som presvedčený, že každý človek, či firma by si mali nájsť ten svoj spôsob, ako prispieť do spoločného dobra. Každý podľa svojho vnútorného naturelu, či na záchranu pamiatok, pomoc bezvládnym, pomoc prírode alebo zlepšovaním akýchkoľvek podmienok svojho okolia. Klub darcov je jedným z tých zaujímavých spôsobov, ako meniť veci k lepšiemu priamo v mieste, kde žijem a na okamžitých výsledkoch vidieť, že to má zmysel. Niekto môže vo svojom okolí pomáhať ako dobrovoľník, iný nemá toľko voľného času, no môže práve cez takýto program prispieť na pomoc dobrej veci a byť si istý, že jeho príspevok bude použitý skutočne na dobrú vec a ešte môže vidieť, ako sa táto vec, či projekt v meste realizuje. Klub darcov učí mladých ľudí, ako sa aktívne zapojiť do dobrých zmien vo svojom okolí, starším dáva príležitosť jednoducho, ale účinne pomôcť. A tým, ktorí majú chuť a energiu nejaký projekt sami zrealizovať, dáva zase príležitosť, ako s podporou iných zrealizovať výborný nápad. No a čím bude takýchto podporovateľov a organizátorov v meste viac, tým lepšie sa v našom meste pod Zoborom bude žiť. Klub darcov je jednou z príležitostí, nad ktorými nie je čo váhať, treba sa jednoducho zapojiť. Každý podľa svojich možností a naozaj na to netreba veľa... Stačí desať, či dvadsať eur a môžu sa diať veci. Lebo aj veľké more sa skladá z malých kvapiek. Klub darcov je model komunitnej spolupráce, kde vyhrávajú všetci. A bolo by úžasné, keby sa aj vďaka ďalším ľuďom dalo v budúcnosti podporiť čo najviac zaujímavých nápadov.

My ďakujeme za krásny inšpiratívny príspevok a tešíme sa na stretnutie na Klube darcov 2019 :) 

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677