Deti zo ZŠ Tulipánovej vyrobili „sopku“ i „magické oko“

Keď sme dostali sme pozvánku ísť sa pozrieť na jeden z projektov podporených v rámci grantového programu...

Keď sme dostali sme pozvánku ísť sa pozrieť na jeden z projektov podporených v rámci grantového programu „Inovatívne s Foxconnom“, vedela som, že idem na vedecký workshop, ktorý organizuje OZ George Science. Ale pravdupovediac, nebola som si celkom istá, čo od toho môžem očakávať. Keď som vošla do jednej z tried na ZŠ Tulipánova, kde sa workshop konal, ako prvé som zbadala kopu bielych plášťov. Mali ich oblečené tak deti z „Tuplipánky“ ako aj stredoškoláci zo Strednej odbornej školy potravinárskej v Nitre. Deti sedeli okolo „veľkého stola“ poskladaného zo školských lavíc a s obrovským záujmom sledovali, čo im „veľkí“ stredoškoláci vysvetľujú. A nebolo to hocičo... Veď kto by sa nechcel naučiť vyrobiť „naozajstnú sopku“ alebo „magické oko“ ? Bolo vidno, že deti sa neboja ničoho. Skúšali všetko, čo im odporučili ich noví kamaráti. Bolo z nich cítiť radosť z objavovania nepoznaného. Z ich starších kamarátov, študentov SŠ , sršala energia . Bolo úžasné ich pri výučbe pozorovať. Žiadne unudené grimasy, ale čistý záujem o deti a veľké sústredenie. Čo im takéto workshopy prinášajú? Za všetkých sa vyjadril Jarko Otajovič, študent prvého ročníka SOŠ potravinárskej v Nitre: „Práca s deťmi nás naozaj veľmi baví. Sú zlaté a vnímavé. Nikdy pred tým sme nemali možnosť si naživo vyskúšať, čo to znamená, keď môžete svoje vedomosti a skúsenosti odovzdávať ďalej. Je to fakt výborný pocit. Veci, ktoré ideme deti učiť počas workshopov si vopred vyskúšame, aby sa niečo nepredvídané nestalo... Na dnešnom wokrshope deti najviac zaujali 2 pokusy. Prvý bol zameraný na vyrobenie sopky s tunelom z plastelíny, kde sa pridá sóda bikarbóna a ocot. Oxid uhličitý spustí reakciu, ktorá vyvolá efekt dymiacej sopky. Druhá vec, ktorú sme ich naučili, bola výroba „magického oka“. Pomocou mlieka a rôznofarebných tušov sa dá vyrobiť pestrofarebný obrazec pripomínajúci „magické oko“.

Všetky tieto workshopové aktivity má „na svedomí“ OZ George Science, ktoré prepája zážitkovú výučbu prírodovedných predmetov detí na ZŠ so študentmi SŠ už niekoľko rokov. Ako povedala zástupkyňa OZ, pani Janka Gočárová, projekt prináša niekoľko násobný úžitok: “Stredoškoláci Strednej odbornej školy potravinárskej posúvajú svoje odborné vedomosti za brány školy, majú možnosť si ich overiť v praxi zábavnou formou. Deti zo ZŠ získavajú prostredníctvom zážitkového učenia nielen nové vedomosti, ale budujú si dlhodobo dobrý vzťah k prírodovedným predmetom... „

S workshopmi sú teda spokojní sú všetci....a naša nadácia je šťastná, že objavila ďalších skvelých entuziastických ľudí v komunite, ktorí majú originálne nápady a nájdu si čas a chuť pripraviť niečo pre ostatných.

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677