Nitra vs. korona - členka Klubu darcov - Beáta Tomašeková

Rúšok v dnešnej dobe nie je nikdy dosť, vie o tom svoje aj pani Beáta Tomašeková, ktorá ich ušila niekoľko stoviek. A porozdávala, zadarmo, nezištne. 

Pani Beáta Tomašeková je architektka a naša verná členka Klubu darcov. Tak, ako mnohých, aj ju pandémia COVID-19 priviedla k šijaciemu stroju, aby svojou trochou pomohla, a tak sa rozhodla šiť rúška a neskôr ich darovať tam, kde ich bolo najviac treba. A ušila ich veru veľmi veľa a aj porozdávala. Oceňujeme každú pomoc v boji s vírusom, finančnú i nefinančnú, a tak sme sa pani Tomašekovej spýtali, ako to celé prebiehalo. A tu je odpoveď, úprimná a skromná, taká, ako je aj ona sama smile

Ja som vždy šila :-). Od 14 rokov. Všetko, teda okrem topánok. Vírus zatvoril obchody s nábytkom a obkladačkami. Zrušil výstavu nábytku, nábytkári nemajú z čoho vyrábať. Kto by už chcel riešiť architektúru, pravda? Som doma, kreslím pre klientov, to sa ešte dá :-) . A mám starú mašinu, ktorú občas ešte používam. Vytiahla som ju, keď som počula, že sa budú nosiť rúška. Mám sestru v lekárni. V nemocnici v kardiocentre chodili ľudia. Nikde neboli rúška. Nikde! Tak som vytiahla zvyšky bavlnených látok, čo som kedysi odložila zo šitia - ja som ten typ, mne sa všetko zíde :-) . Obe deti obetovali časti svojich posteľných obliečok, ja tiež. Vyhrabala som všetky moje gumičkové rezervy - mne sa všetko zíde :-) . Urobila som si prieskum, vytlačila strihy, logistike som venovala jeden deň. Keďže som architekt, mám priestorové videnie :-) . Vyrobila som si svoj strih, odskúšala a začala. Sestra otestovala - super sedí, fajn. Začala som prvé rúška rýchlo pre syna, lebo chodí denne do práce do výroby. Obvolala som všetkých starých ľudí v rodine, ušila, poroznášala. Potom aj pre mladých v rodine :-), však nás nie je veľa. Mamina sestra s manželom sú v penzióne na Zobore, nemajú . Ušila som dve várky a zaniesla. Kamarátkin syn robí v domove na Železničiarskej ulici. Nemajú, tak šijem ďalej. Došli mi gumičky aj nite, no mám dlhoročného klienta - firma Storex Topoľčany - veľkosklad s galantériou. Volám. Dajú. Ďalší deň idem po nite a posledné gumičky do Topoľčian. Dostala som od nich aj látky. Sestra vzala ďalšiu várku, rozdáva všetkým, čo prídu do lekárne a nemajú rúška. Šijem ďalej. Berie na niektoré oddelenia, kde im chýbajú. Syn berie pre kamarátov a kamarátky. Šijem pre syna do výroby pre všetkých zamestnancov. Vyrábam nové strihy, automatizujem. Šijem druhú várku pre Železničiarsku, druhú várku do výroby. Letné varianty, jednovrstvové. Míňam ďalšie balenie nití. Storex Topoľčany, nite aj gumičky, aj antivírusová látka so striebrom. Volajú kamarátky. Po 500 kusoch som prestala počítať, no šijem stále. Vždy, keď sa niekto ohlási, mám niečo pošité . Začala som detské. Už mi prinášajú aj látky :-) .

Nitrianska komunitná nadácia - pred pár rokmi ma pani Ivona Fraňová vzala do Klubu darcov. Som tam. Prišiel mail - Nitra versus korona. Volám pani Fraňovej, či nepotrebujete rúška. Dve varianty do domova na Viničkách. Ruky mám dopichané od špendlíkov, obarené z vyvárania látok, nite po celom dome, aj na psích tlapkách :-) . Som rada, tak ma naučili moji rodičia. Tak, opatrujte sa! Ing. arch. Beáta Tomašeková

 

 

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677