Rozhovor - Člen hodnotiacej komisie MMM 2020

Hodnotiaca komisia programu Mením Moje Mesto 2020 bude čoskoro zasadať.

Medzi uzávierkou prijímania žiadostí o grant a verejným elektronickým hlasovaním je časový priestor, počas ktorého zasadne hodnotiaca komisia, zložená zo zástupcov mesta Nitra a členov Správnej rady Nitrianskej komunitnej nadácie. Čaká ich neľahká úloha - technické, formálne a obsahové posudzovanie projektov. Ako to celé prebieha a v čom sú plusy a mínusy tejto aktivity, sme sa spýtali priamo jedného z členov komisie - Ing. Štefana Lančariča, PhD. z útvaru hlavného architekta mesta Nitra.

Na čo sa tešíte v procese hodnotenia?

Každoročne v rámci grantovej výzvy Mením Moje Mesto som zvedavý, koľko projektov bude prihlásených a hodnotených v prvom predvýberovom kole. Cieľom hodnotenia nie je vybrať „dobré“ projekty a tie „zlé“ hodiť do koša 😊. Odborná komisia sedí a dumá nad projektami preto, aby sa posúdila ich reálnosť a náročnosť, a taktiež, aby sa preverili napr. majetkovoprávne vzťahy na mieste, kde sa projekt bude realizovať, administratívna náročnosť, nutnosť povoľovacieho projektu a pod. Za seba musím priznať, že už v tejto fáze si vytipujem svojich favoritov v online hlasovaní, a trošku si užívam tú výhodu, že o projektoch viem medzi prvými....

Ako to celé prebieha?

Proces predvýberu bol v ostatných rokoch hodnotený komisionálne, kedy komisia bola zložená z rôznych odborníkov a zástupcov samosprávy a komunitnej sféry. Tento rok bude zrejme zostavená komisia pre každú kategóriu výzvy, nakoľko v krátkom období posúdiť aspekty niekoľkých desiatok projektov, a naozaj zodpovedne určiť širokú skupinu, postupujúcich do online hlasovania, bolo vyčerpávajúce. Odborne zamerané komisie budú môcť efektívne pracovať a posunúť čo najväčšie množstvo projektov ďalej do hlasovania.

Je pre vás, z pohľadu člena komisie, tento proces náročný či naopak?

Náročnosť spočíva v ustrážení si poslania komisie subjektívne nehodnotiť a neposudzovať projekty, ale naozaj sa zamerať na technickú stránku prihlásených projektov, na splnenie podmienok grantovej výzvy a na ich realizovateľnosť. V minulých rokoch niekoľkokrát prišlo i k názorovej polemike ohľadom toho, či má niektoré projekty stopnúť komisia, alebo potlačíme svoje „odborné ego“ a necháme to na hlasujúcich... Každá takáto diskusia niečo naučila a posunula ďalej nie len nás, ale i grantovú výzvu Mením Moje Mesto....Fandím všetkým projektom, teší ma to, akým spôsobom výzva v Nitre rezonuje, že sa aktivizujú „podávači projektov“, že motivujú široký okruh svojich známych, aby zahlasovali práve za ich projekt....je to pozitívny, apolitický proces, výsledkom ktorého sú už teraz mnohé dobré projekty. Teším sa na Mením Moje Mesto 2020 😊.

 

My v nadácii sa tešíme tiež a komisii prajeme veľa energie pri tejto náročnej úlohe smile

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677