Inšpirujte sa úspešnými - Komunitné kompostovisko

Chcete si podať projekt v programe Mením Moje Mesto 2020, no chýba vám odvaha, či inšpirácia?

Vyspovedali sme pre vás úspešnú grantistku, Dominiku Králikovú, ktorá vďaka dobrému nápadu a presvedčeniu, získala grant na svoj projekt v prvom ročníku programu Mením Moje Mesto. Nech sa páči - úspešné Komunitné kompostovisko - inšpirujte sa aj vy smile

Dominika, tak ako to celé prebiehalo?

Do výzvy cez grantový program Mením Moje Mesto sme sa zapojili ešte v roku 2018. Celý program by som zhodnotila asi takto: nekomplikovaná žiadosť, ústretovosť a ochota pri konzultáciách a určite transparentnosť. Do výzvy sme sa zapojili ako neformálna skupina troch ľudí, ktorí chceli vo svojom okolí niečo zmeniť resp. zlepšiť. Bolo naozaj veľkou výhodou, že sme sa mohli zapojiť do výzvy len ako fyzické osoby a nemuseli sme mať zriadené žiadne občianske združenie, ako to býva vo výzvach pravidlom. Celú našu víziu založiť komunitné kompostovanie sme preniesli do žiadosti, doložili potrebné podklady (nič hrozné, len súhlas mesta smile) , žiadosť odkonzultovali a odoslali. Pre mňa najnáročnejším krokom k získaniu grantu bolo elektronické hlasovanie. Veľmi mi záležalo na tom, aby projekt prešiel, tak sa u nás začal ,,hon na hlasy“, a neodradili ma ani názory, ktoré mi hovorili, že nemáme šancu s kompostérom a podobne. Ale predsa! smile a dostatočný počet hlasov mi dal najavo, že ľudí problematika zaujíma a vedia presne, prečo podporili práve tento projekt.

Tento projekt mi umožnil postupne začať po malých krôčkoch realizovať to, na čom mi tak veľmi záleží, lebo viem, že pre trvalo udržateľný život je to nevyhnutné. Komunitný kompostér krásne plní svoju funkciu a marí predsudky voči kompostovaniu na sídliskách. Kto neverí, nech sa páči, rada vám ho predstavím. 

A čo také odporučiť, aby ste boli úspešní?

Ak máte cieľ, o ktorom ste presvedčení, že prinesie pozitíva, len ho nasledujte. Nitrianska komunitná nadácia vám bude určite nápomocná a entuziazmus pomôže s tým ostatným. Viem, znie to možno jednoducho a príliš pozitívne, ale vychádzam len z reálnych skúseností. Takže veľa šťastia pri vašich nápadoch. Výzva pre tento rok je už zverejnená, tak držím palce všetkým uchádzačom. Snáď sa mi opäť podarí s vami zabojovať o hlasy...

Dominika Králiková, predkladateľka projektu Komunitné kompostovisko      

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677