aktuality Nitrianskej komunitnej nadácie

Deň architektúry v Nitre 2019

Deň architektúry v Nitre 2019 sa niesol v znamení  originálnych nápadov  a aktivít.

Deň architektúry sa môže zdať na prvý pohľad ako trocha „nudný“ formát. Veď čo už môže byť zaujímavé na tom, keď sa stretnú architekti a odborne diskutujú ... Avšak predkladatelia  projektu Deň architektúry v Nitre 2019,  ktorými boli  aktivisti z  Katedry záhradnej architektúry SPU v Nitre, na  to išli úplne z iného konca.  Predstavili širokej verejnosti tému architektúry takým spôsobom, aby bežní ľudia pochopili, že je to oblasť, ktorá sa nás všetkých bytostne dotýka.Program Dňa architektúry 2019 sa začal 4.10.2019 „šuflíkovou výstavou“. Táto sa konala v priestoroch bývalého kina Palace, ktoré momentálne chátra, aj keď  patrí  k architektonickým „skvostom“ nášho mesta. Práve v tomto objekte bola pripravená výstava  3 najlepších architektonických návrhov, ktoré riešia ďalšie využitie tejto budovy v rámci rozvoja kreatívneho priemyslu v meste Nitra. Výstavu otvoril ten najpovolanejší ,hlavný architekt mesta, Ing. Arch. Viktor Šabík. Nevyhol sa ani prísľubu, že Mesto Nitra plánuje zadať vypracovanie realizačného projektu a získať financie na obnovu budovy  kina Palace už v budúcom roku. Okrem „šuflíkovej výstavy“ sa mohla široká verejnosť zúčastniť aj ďalšej aktivity – prehliadky Štefánikovej ulice (pešej zóny),  sprevádzanej odborným výkladom a diskusiou. Taktiež sa občania mesta  mohli trocha inak pozrieť  na  architektúru sídlisk, či už v rámci prechádzok „Bývam u Martináka“ alebo  „Scheer Sýdilsko“. Aj tieto boli spojené  s popularizačno-náučným výkladom na tému architektúry sídlisk.  Verejnosť sa podarilo zapojiť aj diskusie na tému verejných priestorov, či už formou „pecha kucha“ prednášky alebo verejnej diskusie s renomovanými tvorcami.  

....že málo? No nám sa z toho „ohňostroja nápadov“  ešte doteraz trochu točí hlava...a  tešíme sa na ďalší ročník. Projekt Deň architektúry 2019 bol podporený v rámci programu Mením Moje Mesto 2019.

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677