Oddychová zóna pre ľudí a domov pre zvieratá

Cieľom projektu s názvom Oddychová zóna pre ľudí a domov pre zvieratá, ktorý bol podporený v programe Mením Moje Mesto 2019, bola revitalizácia oddychovej zóny pre verejnosť ako aj pacientov zariadenia Hospicu - dom pokoja a zmieru u Bernadetky a ich blízkych.

Hospicová starostlivosť je určená pre ľudí v tom období života, kedy už jeho pokročilé, život limitujúce ochorenie, žiaľ, nie je možné príčinne liečiť. Zdravotná starostlivosť, aj v tomto období tak potrebná, je skôr nasmerovaná na potlačenie bolesti a iných príznakov ťažko chorého pacienta. „Osadením lavičiek a výsadbou trvaliek a okrasných drevín ako aj úpravou okolia, bude oddychová zóna pre verejnosť pozitívnym prínosom. Taktiež osadením vtáčích búdiek umožníme zahniezdiť ďatľom, ktoré hľadajú útočisko pred okolitou výstavbou. Chceli sme upraviť vzhľad okolia a vytvoriť útočisko pre zvieratá a zátišie pre ľudí. Oddychová zóna má cca 2000m2“, hovoria realizátori projektu.

Projekt bol realizovaný dobrovoľníkmi hospicu v spolupráci so zamestnancami Diecéznej charity Nitra. Spoločne upravili terén, realizovali záhradné práce ako prevzdušnenie a hnojenie trávnika, výsadbu okrasných drevín, trvaliek a stromov. „Po nedávnom zahájení výstavby na vedľajšom pozemku, sa zver presunula do našich priestorov a hľadala útočisko, ďatle robili nájazdy na budovu a snažili sa zahniezdiť. Preto bolo našim cieľom vyvesenie vtáčích búdiek pre ďatle a kŕmidlá pre veveričky“, vysvetľujú. Záhrada je verejne prístupná počas celého dňa, uzamyká sa len na noc, cez areál prechádzajú ľudia z okolia najmä obyvatelia Chrenovej, ktorí chodia na verejne dostupné sv. omše, ktoré sú trikrát do týždňa o 16:00hod. Slúži pre nich osobitných vchod do kaplnky, kde osadili 6 lavičiek a stojan na bicykle. Kaplnku a areál záhrady navštevujú pacienti, ich príbuzní, pozostalí a aj dobrovoľníci so zamestnancami.

„Do budúcnosti máme v pláne pravidelnú údržbu zelene, pomocou dobrovoľníkov a zamestnancov hospicu. Pravidelné prevzdušňovanie trávnika na podporu rastu zdravej trávy pomocou elektrického vertikutátora, ktorý odstráni z trávnika mach a suchú trávu“, dodávajú realizátori na záver.

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677