Nitra mi chutí...

Aj vy sa občas strácate v ponuke Nitrianskych gastro-prevádzok? Vďaka projektu Nitra mi chutí už nemusíte... 

To, že v historickej Nitre ľudia zaháňajú svoj hlad po kultúre, je dobre známa skutočnosť. Nitra láka svojimi pamiatkami a podujatiami mnoho návštevníkov. V našom meste sa však dá zahnať aj skutočný hlad – výborným jedlom. Viac o projekte Nitra mi chutí nám porozprávala Simona Martinčeková.

Význam gastronómie pre rozvoj turizmu v Nitre si uvedomili aj študenti Katedry manažmentu kultúry a turizmu FF UKF v Nitre, ktorí sú častými návštevníkmi reštaurácií, kaviarní a iných gastropodnikov. Pre dobrý kulinársky zážitok je nevyhnuté vybrať si tú pravú reštauráciu či kaviareň. Presýtenie gastronomickými zariadeniami a nedostatok informácii o jednotlivých prevádzkach spôsobuje všeobecnú dezorientáciu pri ich výbere. Preto sa voľba „kam sa ísť najesť či občerstviť“ stáva náročnejšou a často nenaplní návštevníkove očakávania od jedál, nápojov a služieb. V prípade, že majú ľudia potrebu overiť si kvalitu jednotlivých gastronomických zariadení, hľadajú informácie na internete a dôverujú v mnohých prípadoch aj neovereným recenziám.  

Problém zorientovať sa na poli nitrianskych gastronomických zariadení pocítili aj študenti KMKT. Tím mladých nadšencov dobrého jedla sa zamyslel, ako oboznámiť širšiu verejnosť so stravovacími možnosťami a ponukou kvalitných nápojov.

V spolupráci s odborným asistentom katedry PhDr. Romanom Zimom, PhD., tak prepojili lásku k Nitre s láskou k jedlu a vznikol projekt s príznačným názvom -  Nitra Mi Chutí. Hodnotí súčasný stav gastronomických zariadení a spôsob ich komunikácie so zákazníkmi. Cieľom projektu bolo vytvoriť databázu reštaurácií, fastfoodov, bistier, cukrární, kaviarní a barov, ktorá by objektívne informovala o službách a ich kvalite. Výstupy projektu Nitra Mi Chutí sú navigáciou pre všetkých, ktorí sú stratení v mori ponúk jedál, dezertov, nápojov a iných produktov nitrianskych prevádzok.

Študenti hodnotia ponuku rôznych cenových kategórii a spôsobov prípravy. Sú obdivovateľmi vôní kvalitných káv v útulných kaviarničkách, zvukov chrumkania čerstvých bagiet aj stúpajúcej pary z horúcej polievky. Všímajú si uloženie ovocia na torte aj stekajúcu kvapku po orosenom pohári piva. Preciťujú atmosféru, sledujú dekorácie na stoloch, kvalitu stoličiek, vankúše za chrbtom, či vône exotických sviečok. Všetko, čo jedia, pijú, vychutnávajú, vidia a cítia, sa snažia fotograficky zvečniť a pustiť do éteru s výstižnými komentármi.

Všetky textové recenzie s fotodokumentáciou aj videoreportáže sú k dispozícii na facebookovom a instagramovom profile projektu. Študenti zatiaľ stihli s kamerou nahliadnuť do zákulisia vegánskej reštaurácie Páni Baklažáni, kde sa priamo od majiteľa dozvedeli viac o ich spôsobe prípravy jedál. V Bloom: Gin, cocktails & lounge mali možnosť ochutnať legendárne „klasiky“, ale aj úplne novinky vo svete drinkov a zavítali aj do novootvorených priestorov kaviarne Moka Coffeeshop, kde ochutnali kvalitné kávy. Videoreportáže zachytávajú celý priebeh prípravy jedla, jeho servírovanie, interiér prevádzok a sú dopĺňané hlasovým komentárom. Nitra Mi Chutí sa verejnosti prezentuje aj originálnym logom na žltom podklade.

Projekt nie je len nástrojom pri zoznamovaní sa s nitrianskymi gastronomickými zariadeniami, ale zároveň slúži študentom ako pomôcka pri výučbe marketingu a gastronómie v praxi. Zisťujú, aké je propagovať a predávať služby verejnosti, obstarávať kvalitné suroviny, vytvárať ponuku. Ciele projektu Nitra mi chutí študenti môžu napĺňať aj vďaka finančnému príspevku, ktorý získali v grantovom programe Mením Moje Mesto 2019.

Výstupom projektu je webová stránka, ktorej cieľom je poskytnúť obyvateľom a návštevníkom prehľad o gastronomických možnostiach v meste. Obsahuje zoznam gastronomických zariadení spolu s kontaktmi, ktoré sa aktuálne rozširujú o informácie o službách, platobných možnostiach, ekologickom správaní, rezerváciách a mnoho iného. Výstupom projektu podporeného Mestom Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou je aj videoprezentácia vybraných gastronomických zariadení v Nitre. Študenti plánujú projekt naďalej intenzívne popularizovať a veria, že internetovú stránku Nitra Mi Chutí si ľudia obľúbia ako zdroj relevantných informácií.

Viac o projekte nájdete aj tu https://www.facebook.com/nitramichuti/ 

 

 

 

 

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677