Skip to main content

Zrevitalizované ihrisko na Hideparku

Vďaka programu Mením Moje Mesto 2019 sa návštevníci nitrianskeho Hideparku tešia z krajšieho a lepšieho ihriska. 

Nitriansky Hidepark je mnohým Nitranom určite dobre známy. Okrem koncertov a rôznych podujatí, ktoré sa tu pravidelne konajú, sa však postupne z Hideparku stalo aj miesto na zmysluplné trávenie času. Ľudia tu neustále niečo budujú, zveľaďujú, vyrábajú. Vďaka programu Mením Moje Mesto 2019 sa napríklad mohlo zrevitalizovať detské ihrisko. A ako to celé dopadlo sme sa spýtali jedného z realizátorov projektu, pána Andreja Felixa, predsedu OZ Edu Nature.

Ako vznikla myšlienka na váš projekt?

Myšlienkou revitalizácie detského ihriska, v rámci nezávislého komunitného centra Hidepark, sme sa zaoberali už asi dva roky. Keďže sa ako občianske združenie Edu Nature pohybujeme aj spolu s našimi deťmi v rámci našich aktivít na Hideparku od roku 2017, záležalo nám na tom, aby prvotne vybudované prvky prešli obnovou a samotné ihrisko doplnením hracími prvkami. Pozorovaním hier našich detí sme lokalizovali možné nebezpečenstvá, ktoré už za roky používania detského ihriska vznikli, a snažili sme sa spolu s ďalšími participujúcimi združeniami navrhnúť efektívny postup.

A čo konkrétne sme stihli z grantu opraviť, vybudovať, doplniť ?

- na Hideparku pribudli dva kvalitné cyklostojany tvaru U, každý pre cca 10 bicyklov, spolu teda pre bezpečné odstavenie 20 bicyklov

- úplne sa zrekonštruovala U-rampa (drevená kostra, vodeodolné preglejky, plech, nový náter, nové zábradlie)

- na detskom ihrisku sa natrela šmýkalka, opravilo sa pieskovisko a doplnilo sa o kvalitný piesok a kryciu plachtu

- pribudla viacúčelová drevená detská kuchynka 

- vyrobil sa drevený viacúčelový mobiliár

- detské ihrisko sa dovybavilo na príležitostné akcie mobilným dielenským stolíkom so základnou výbavou pre malých majstrov (ručné + aku náradie)

- detské ihrisko sa dovybavilo detským záhradným náradím ( motyky, hrable, fúrik, pilky..)

- detské ihrisko sa dovybavilo detským stolíkom pre tvorbu s keramikou

Kto sa zapojil do realizácie? 

Predovšetkým členovia nášho občianskeho združenia EduNature, členovia OZ Triptych, ktoré je zároveň  správcom a nájomcom priestoru a dobrovoľníci z radov verejnosti a návštevníkov Hideparku. Spoločne s dospelými sa podieľali mnoho "človekohodinami" na revitalizácií ihriska aj deti našich členov, ktoré si poradili s nátermi, jednoduchými montážami a samotnými záťažovými skúškami jednotlivých prvkov ihriska. Keďže revitalizácia prebiehala postupne od začiatku júna až do neskorého októbra, pretože všetky práce sa vykonávali dobrovoľnícky, čo znamená po víkendoch a poobediach, samotné dokončenie a slávnostné otvorenie by sme radi presunuli na jar 2020. Je vysoký predpoklad, že počasie bude v tom čase prívetivejšie ako v neskorú jeseň a aj príprava prostredia  prebehne bez nutných poveternostných zmien (dážď, vietor...)

Ako ste spokojní s výsledkom?

Najdôležitejším prvkom spokojnosti je pre nás samotná cesta, ktorou sme všetci spolu od júna dodnes prešli, a ktorá spojila naše zručnosti, schopnosti a vôľu vytvoriť niečo, čo poslúži v nastávajúcej/nastávajúcich sezóne/sezónach pre všetkých návštevníkov areálu Hideparku, najmä však tým detským, ktorí, verím, ocenia možnosti trávenia voľného času vonku, v podnetnom prostredí, ktoré spája už veľa rokov zmysluplné aktivity so širokým kultúrno-vzdelávaco-občiansko- komunitným záberom.

Plánujete realizovať niečo podobné aj v budúcnosti?

Určite by sme radi aj v najbližšej budúcnosti realizovali podobné dobrovoľnícke aktivity spájajúce ľudí, ktoré však zároveň posunú miesto spoločného trávenia voľného času, či už vo forme oddychu alebo rôzne zameraných aktivít, o level vyššie a pomôžu rozvoju komunitného priestoru, ktorý už za viac ako 8 rokov potvrdil opodstatnenosť svojho vzniku a dnes ešte stále na dobrovoľníckej úrovni dokáže pokryť takmer všetky možnosti sezónneho kultúrno-komunitného centra, ktoré je jediným svojho druhu v krajskom meste Nitra s takou štedrou priestorovou ponukou.

Rád by som týmto vyjadril vďaku za naše OZ ako aj za OZ Triptych, že sme mohli  viacročnou spoluprácou s Nitrianskou komunitnou nadáciou realizovať naše sny a predstavy o fungovaní zdravého komunitného života a ako obyvatelia mesta Nitra sme v rámci participatívneho rozpočtu s grantom Mením Moje Mesto spríjemnili pre širokú verejnosť jedno z miest, kde radi v sezóne trávia svoj čas. Potvrdzujú to čoraz častejšie organizované posedenia, teambuildingy, grilovačky a akcie verejného charakteru.

 Ďakujeme!

 

top