Nová vonkajšia "posilňovňa" na Klokočine

Čo môže byť pre zdravie lepšie, ako šport a čerstvý vzduch? Na Čajkovského ulici sa spojilo jedno s druhým a vzniklo tak nové street workoutové ihrisko.

V posledných rokoch sa čoraz viac ľudí začína vracať k zdravšiemu životnému štýlu, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj šport a čerstvý vzduch. Mnoho „športuchtivých“ tak začalo objavovať čaro vonkajších „posilňovní“ – tzv. street workoutových ihrísk. Vďaka aktívnym obyvateľom nášho mesta, a tiež programu Mením Moje Mesto 2019, vzniklo jedno takéto ihrisko aj na Čajkovského ulici, ktoré sa nachádza na trávnatej ploche nad MŠ Čajkovského neďaleko od dreveného detského ihriska a knižnej búdky. Rozhodli sme sa teda vyspovedať jedného z predkladateľov projektu a zistiť čo, ako, prečo a kto stojí za týmto skvelým nápadom. Na naše zvedavé otázky nám ochotne odpovedala pani Katarína Obertášová. 

Kde vznikol nápad na vybudovanie street workoutového ihriska na Klokočine?

Samotná myšlienka vybudovania street workoutového ihriska na Klokočine vznikla v hlavách Pavla Obertáša, Róberta Štefáka a Petra Bocána, v ktorých rezonovala už dávnejšie aj z dôvodu, že nič také na Klokočine doposiaľ nebolo vybudované. Jeden z nás, Peter Bocán, sám cvičí street workout, Róbert Štefák je tiež fyzicky aktívny a pravidelne navštevuje posilňovňu a môj manžel, občiansky aktivista a človek, ktorý reaguje na podnety občanov, tiež registroval dlhodobý záujem obyvateľov Klokočiny o takýto typ športového ihriska. Preto po vyhlásení grantového programu Mením Moje Mesto 2019 sme dali hlavy dohromady, a keďže tu všetci bývame, rozhodli sme sa zapojiť do tohto grantového programu s cieľom vybudovať niečo, čo bude slúžiť mladým aj starším na športové vyžitie a zároveň niečo, čo už dlho žiadajú obyvatelia nášho sídliska.

Kto všetko sa zapojil do budovania? Mali ste aj nejakých šikovných dobrovoľníkov?

Po získaní grantu sme oslovili autorizovanú firmu, ktorá dodala cvičiace konštrukcie a dopadovú plochu s certifikátom, bez toho by to nešlo. Samotnú úpravu okolia, osádzanie drevenej obruby, či iné drobné práce sme robili svojpomocne my traja. Nedá mi ale nespomenúť, že mnoho ľudí pomohlo aj drobnými vecami ako je napríklad poskytnutie elektrickej energie na osadenie drevenej obruby, či povzbudivými slovami, ale veľmi musím oceniť aj ústretový prístup a pomoc p. Muziku, či p. Hamzu zo strediska mestských služieb počas celej výstavby tohto športového ihriska.

Pre koho bude ihrisko slúžiť?

Ihrisko je určené širokej verejnosti, samozrejme, keďže ide o športový priestor, nie detské ihrisko, odporúčame vstup maloletým len v sprievode dospelej osoby.

Ako ste spokojný s celkovým výsledkom?

My osobne sme veľmi spokojní. Spravili sme maximum z grantu, ktorý sme získali, ale samotnú spokojnosť dokážu ľudia svojou návštevnosťou a využívaním tohto športového ihriska.

Plánujete realizovať niečo podobne verejnoprospešné aj do budúcnosti?

Určite by sme chceli do budúcna pokračovať v podobných projektoch, prípadne rozšíriť novovybudované ihrisko aj z dôvodu vhodnej lokality. Je fajn, keď dostávate od ľudí pozitívne reakcie na nami vybudované ihrisko, pretože to svedčí o kladnom dopade tohto projektu na komunitný život na sídlisku.

Fotky z výstavby a info o celom projekte nájdete aj TU  

 

Adresa

NITRIANSKA KOMUNITNÁ NADÁCIA
Farská 5
949 01 Nitra

Kontakty

hlavný mailový kontakt: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel./fax: 037 741 43 45
mob.: 0908 798 575

© 2008 - 2022 Nitrianska komunitná nadácia - Farská 5, 949 01 Nitra,
registrovaná na Ministerstve vnútra SR, reg. číslo: 203/Na-2002/677